Bieg Piastów

Bieg Piastów to najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska, w której uczestnicy kilka tysięcy osób w różnym wieku zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Organizatorem tejże imprezy jest Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Stowarzyszenie Bieg Piastów jest właścicielem Polany Jakuszyckiej tj. ponad 3 hektarowej działki, na której znajdują się dwa pawilony posiadające niezbędne do przeprowadzania zawodów narciarstwa biegowego infrastrukturę w skład której wchodzą: szatnie dla zawodników, pomiar czasu, pomieszczenie  sędziowskie i komentatorskie, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego kawiarnia oraz biuro. Na polanie znajduje się także strzelnica biathlonowa.

Bieg Piastów jako jedyny w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego już od ponad 10 lat posiada światową homologację FIS tras wyczynowych ważną do 2010 roku. Szczególnie istotny jest fakt, iż światowy certyfikat jakości tras FIS jest przepustką do ubiegania się o organizację m.in. Mistrzostw Świata w   Narciarstwie Klasycznym, Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego.

Największy masowy bieg narciarski w Polsce miał swoją premierę w roku 1976. Wystartowało wówczas niewiele ponad pół tysiąca uczestników. Od tamtego czasu impreza nie doszła do skutku tylko raz, w czasie stanu wojennego. Liczba uczestników systematycznie rosła, podobnie jak renoma samego biegu.

W 1995 r. Bieg Piastów spotkało znaczące wyróżnienie – został włączony do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych, EUROLOPPET. Organizacja ta skupia dwanaście biegów narciarskich rozgrywanych w ośmiu krajach Europy.
Bieganie rozpoczyna się w piątek, od Karkonoskiego Biegu Narciarskiego Dzieci i Młodzieży, czyli tzw. Małego Biegu Piastów..
Sobota stała pod znakiem Głównego Biegu Piastów na dystansie 50 kilometrów techniką klasyczną.

Lokalizacja na mapie