Bieg retro

Tradycje narciarstwa w Szklarskiej Porębie sięgają końca XIX w. Tutaj powstał w 1900 r. pierwszy po śląskiej stronie gór klub narciarski „Windsbraut” – „Huragan”. Organizowano liczne zawody, a narciarzom przygrywała myśliwska kapela. Tutaj, jak nigdzie indziej w Sudetach, rozwinęło się narciarstwo, planowano też odbycie zimowych igrzysk olimpijskich w 1936 r.
Po II wojnie światowej uroki zimy były również dostrzeżone. Przez lata funkcjonowała skocznia na Owczych Skałach, powstał wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.
Od lat w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, dzięki zapałowi Juliana Gozdowskiego, organizowana jest największa w Polsce masowa impreza narciarska „Bieg Piastów”. Tyle historii w wielkim skrócie.

Dziś w wielu domach Szklarskiej Poręby, na strychach, w piwnicach, za piecem czy w komórce stoją stare narty. Zakurzone, nikomu nie potrzebne. że może można by je po latach wykorzystać.
Idea biegu na starych nartach zrodziła się trzy lata temu.
Udało się namówić do imprezy grupę pasjonatów, dla których nie koniecznie sam wynik musi być najważniejszym celem, lecz dobry humor, radość i zabawa. Regulamin biegu jest prosty: „zero plastiku w sprzęcie” !

W 2004 r. odbył się pierwszy, a w 2005 r. drugi „Izerski bieg retro”. Malowniczo przebranym zawodnikom przygrywała zaprzyjaźniona kapela „Šafrany”.

Lokalizacja na mapie