Kopalnia kwarcu Stanisław

Najwyżej położony kamieniołom w Polsce, Kopalnia kwarcu „Stanisław” w Szklarskiej Porębie – kopalnia odkrywkowa na wysokości 1050 m n.p.m.

Od wieków miejsce to było znane z występowania pięknych kryształów kwarcu, głównie mlecznych i różowych. Pierwsi bogactwo góry poznali Walonowie znajdując kryształy górskie i ametysty. Wraz ze skałami metamorficznymi – hornfelsami i skarnami – występują tam również inne ciekawe mineralizacje.

Wydobywany tutaj od najdawniejszych czasów kwarc mleczny, występuje w postaci żyły wypełniającej strefę dyslokacyjną przebiegającą z południowego zachodu na północny wschód, o długości ok. 10km. Strefa rozgranicza dwie jednostki geologiczne: zbudowaną z gnejsów jednostkę Świeradowa Zdroju oraz pasmo Szklarskiej Poręby, utworzone przez hornfelsy. Grubość eksploatowanej żyły wynosi ok. 60-100m, a wydobywany kwarc odznacza się bardzo wysoką zawartością krzemionki – 97-100%. Surowiec o takich parametrach doskonale nadaje się do wykorzystania w przemyśle szklarskim, hutniczym i elektronicznym.

Warto odwiedzić Kopalnie Stanisław gdyż rozciąga się tu jeden z najpiękniejszych widoków w górach Izerskich. Można się tu poczuć jak na szczycie świata ponieważ widok rozciąga się na jego cztery strony i zapiera dech w piersiach. Szczególnie polecamy wybrać się tutaj na rowerach. Trasa prowadząca ze Szklarskiej Poręby jest szczególnie malownicza a droga prowadząca z Jakuszyc pozwala dojechać nawet tym, którzy za wycieczkami rowerowymi w górach nie przepadają.

Lokalizacja na mapie